A- A A+

W zimowej aurze Szlakiem Orlich Gniazd

Poszczególni uczniowie kl.5,6,8a i 8b wspólnie wyruszyli na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą Szlakiem Orlich Gniazd, która odbyła się 7.12.21r. w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku Ogrodzieniec położonego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie podążali wytyczoną ścieżką zwiedzania w towarzystwie przewodnika. Wszyscy mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej historii dotyczącej rodu, który wybudował zamek w XIV-XV w. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki był zamek w Olsztynie k. Częstochowy rozbudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Tutaj poznaliśmy następną legendę dotyczącą zamku opowiedzianą przez panią przewodnik. W ten sposób podziwialiśmy jeden z najpiękniejszych szlaków jurajskich zamków  i warowni. Okolice Olsztyna to malownicze wzniesienia, które mogliśmy podziwiać ze wzgórza zamkowego.  Dodatkową atrakcją w pełni wykorzystaną przez uczniów była kraina śniegu, w której znaleźliśmy się. Zimowym zabawom nie było końca i tak oto wycieczka upłynęła w atmosferze dobrego humoru.

Nasza przygoda zakończyła się powrotem do domu z myślą o następnej wycieczce. Zapewne wszyscy zapamiętamy, do dziś wyniośle i imponująco wznoszące się resztki potężnych, dawnych budowli, położonych na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, które są źródłem wiedzy o historii Polski dla pokoleń Polaków.

mgr Anetta Świerczek – Sumera

Uczniowie przy zamku w OgrodzieńcuUczniowie na zamku w OgrodzieńcuUczniowie zwiedzają ruiny zamkuUczniowie zwiedzają ruiny zamkuUczniowie na zamku w OlsztynieUczniowie na zamku w Olsztynie

 

Skip to content