Realizacje:
oddział przedszkolny

Podjęte działania w oddziale przedszkolnym:
Zapoznanie z polską tradycją świąt zadusznych po przez rozmowę, zdjęcia, animację.
Wirtualny spacer po cmentarzu (prezentacja różnego rodzajów pomników, nagrobków, sposobu dekorowania)
Przypomnienie zasad zachowania na cmentarzu.
Praca plastyczna.
Oglądanie starych zdjęć przyniesionych przez dzieci. Rozmowa na temat przodków, którzy odeszli.
Uwrażliwienie na potrzebę pamięci o zmarłych.
Rozmowa i pokaz zdjęć Kurhanu w Karniowicach.
wychowawca mgr Katarzyna Jedynak
klasa I a
1. Zapoznanie uczniów ze świętami przypadającymi w dniach 1 i 2 listopada. Rozmowa
na temat okazywania pamięci o osobach, które od nas odeszły.
2.Przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych- wykonanie pracy w formie kolażu zatytułowanej ,,Pamiętamy”.
wychowawca klasy I a, mgr Elżbieta Starostka
klasa I b
1. Zapoznanie uczniów ze świętem 1 listopada i 2 listopada. Rozmowa na temat okazywania pamięci osobom, które od nas odeszły.
2. Przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych- wykonanie pracy w formie kolażu- ,,Pamiętamy” oraz prace ,,Chryzantemy pamięci”.
2. Oglądanie filmu pt.,, Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci”. Poznanie ważnej postaci historycznej.
wychowawca klasy I b, mgr Aneta Bałuszek
klasa II a
Przystępując do akcji „ Szkoła pamięta”, uczniowie klasy II a podjęli się realizacji dwóch działań. W sali lekcyjnej została przygotowana gazetka ścienna prezentująca sylwetki wybranych bohaterów lokalnych: księdza Mariana Luzara – harcmistrza, kapelana Wojska Polskiego, przyjaciela młodzieży, założyciela drużyn harcerskich w Trzebini oraz Edwarda Jaworskiego – podpułkownika, pilota Wojska Polskiego pochodzącego z Trzebini. Jeden i drugi zapisali się w sposób szczególny w lokalnej oraz ogólnopolskiej historii. Następnie w nawiązaniu do tradycji polskich świąt zadusznych uczniowie wykonali prace plastyczne – rysując na tle jesiennego liścia portrety swoich bliskich zmarłych. Był to symbol trwałej pamięci o tych co odeszli. Po wystawie prac, dzieci zabrały swoje pamiątkowe listki do domów, aby 2 listopada zanieść je na groby tych, których wspominali.
wychowawca klasy II a, mgr Renata Antoszczyk
klasa II b
W dniu 4 listopada klasa II b odwiedziła Izbę Pamięci Ks. Kanonika Stanisława Fijałka. Uczniowie poznali krótki życiorys duchownego oraz jego zasługi dla lokalnej społeczności. Śp. proboszcz Fijałek oprócz kościoła i kurhanu w Karniowicach zaprojektował i zbudował, a następnie opatentował ekologiczny domek z gliny i słomy. Przeznaczył go dla dzieci, by mogły się tam uczyć języków obcych i szacunku dla przyrody. W „słomianym domku” znajduje się dzisiaj między innymi Izba Pamięci poświęcona temu duchownemu. Uczniowie zobaczyli w nim model kurhanu wykonanego z gliny, rower na którym ksiądz Stanisław przemierzał lokalne drogi aby spotkać się z wiernymi. Zobaczyli również strój duchownego i przedmioty nawiązujące do kultury góralskiej, która była bliska sercu proboszcza. Człowiek tak wielu talentów, jak ksiądz oddany swemu posłannictwu, ekolog, przyjaciel – to człowiek godny szczególnych zaszczytów. Przyznanie mu tytułu „Zasłużonego dla Powiatu Chrzanowskiego” było tylko skromnym podziękowaniem, a zarazem wyrazem głębokiego szacunku i podziwu, jakim darzono Księdza Stanisława Fijałka.
wychowawca klasy II b, mgr Aneta Doros
klasa III
W ramach działań uczniowie klasy III przygotowali okolicznościową gazetkę poświęconą postaci Józefa Piłsudskiego, na której znalazły się wytwory ich pracy, wśród nich: obrazy z wizerunkiem marszałka oraz jego portrety, informacje o postaci oraz symbole narodowe. Ponadto dzieci przygotowały informacje i ilustracje swoich pamiątek rodzinnych, o których ciekawie opowiedziały koleżankom i kolegom. Zwróciliśmy uwagę na bezcenną wartość przedmiotów, które od pokoleń przekazywane są w naszych rodzinach oraz konieczność dbałości o nie i otaczania ich troską. Dzięki nim możemy poczuć więź z przodkami, których nie było dane nam poznać.
Powyższe działania miały na celu kształcenie u uczniów postawy przywiązania do tradycji rodzinnych oraz narodowych, szacunek dla rodziny i historii kraju.
wychowawca kl. III, mgr Joanna Bogacka – Pająk
klasa IV
1. Przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych. 2. Opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych. Wykonanie prezentacji przez uczniów klasy 4 Zofia Pastuszka, Wiktor Zając.
wychowawca klasy IV, mgr Agata Krawczyńska
klasa V
W dniu 29.10.2021r. uczniowie klasy V w ramach udziału szkoły w akcji "Szkoła pamięta" przygotowali prace plastyczne związane z polskimi tradycjami świąt zadusznych. Ponadto, jeden z uczniów przygotował prezentację multimedialną na temat Święta Odzyskania Niepodległości, którą zaprezentował swoim kolegom i koleżankom na zajęciach z wychowawcą. wychowawca klasy, mgr Iwona Kasprzyk
klasa VI
Prezentacja Józef Piłsudski wykonana przez uczennicę kl. VI, Kingę Kokoszka
klasa VII
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie klasy 7 przygotowali dwie prezentacje multimedialne. Jedna z nich dotyczyła postaci historycznej, jaką jest Józef Piłsudski, a druga Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali je swoim kolegom z klasy.
wychowawca kl. VII, mgr Anna Kozikowska
klasa VIII a
W ramach akcji „ Szkoła pamięta” uczniowie klasy 8a realizują ogólnopolski projekt „BohaterOn w Twojej szkole” w celu upamiętnienia i uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego, którzy stali się postaciami ważnymi dla historii Polski. Uczniowie w ramach lekcji historii przygotowali plakaty zawierające infografikę na temat zagadnienia historycznego związanego z Powstaniem Warszawskim. Podczas lekcji wychowawczej oglądnęli biogramy żyjących Powstańców i wykonali kartki z życzeniami dla Nich. Kolejnym zadaniem wykonanym przez uczniów w czasie lekcji historii było zapoznanie się z biogramem i poezją K.K. Baczyńskiego- „ Muzyczna podróż w czasie, w poezję Pokolenia Kolumbów” oraz doświadczeń przedstawiciela pokolenia Kolumbów, czyli ludzi, dla których okrutne czasy wojny to doświadczenie pokoleniowe. Z materiałów i prac uczniowskich przygotowano wystawę w sali lekcyjnej.
Działania te promują wiedzę o historii oraz edukację historyczno- patriotyczną wśród uczniów.
wychowawca kl. VIII a, mgr Anetta Świerczek – Sumera
klasa VIII b
W ramach realizacji akcji „Szkoła pamięta” uczniowie kl. VIII b wykonywali plakaty poświęcone bohaterom Powstania warszawskiego. Przeprowadzona została pogadanka wyzwalająca refleksje co zawdzięczamy tym bohaterom. Wspomnieliśmy również o szczególnych miejscach kultu zmarłych znajdujących się w naszej okolicy.