A- A A+

Nie dla online! Rozłączmy się z ekranami. Ruch i zabawa w wieku szkolnym – podsumowanie

W dniu 8 lutego odbyły się podsumowujące warsztaty profilaktyczne „Nie dla online! Rozłączmy się z ekranami. Ruch i zabawa w wieku szkolnym”.

Celem działania było zachęcenie dzieci do wspólnego spędzania czasu wolnego podczas zabaw ruchowych, a tym samym przeciwdziałanie nadmiernemu używaniu urządzeń elektronicznych przez dzieci.

Warsztaty były poprzedzone zajęciami we wszystkich klasach na temat bezpieczeństwa w sieci, w związku z obchodami 6 lutego 2024 Dnia Bezpiecznego Internetu. Były to warsztaty, które z pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami informatyki i etyki. Omówione zostały tematy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne na temat bezpieczeństwa w sieci, uzależnienia od gier, telefonu. Dowiedzieli się co to jest fonoholizm (uzależnienie od telefonu komórkowego), fomo. Ponadto wykonywali prace plastyczne i brali udział w quizach o bezpiecznym Internecie. Został również zorganizowany apel szkolny: Nie dla ONLINE, na którym zostały przypomniane zasady obowiązujące na terenie szkoły, przeprowadzona została także ankieta dla uczniów: Ile czasu spędzam w wirtualnym świecie oraz przybliżono uczniom przepisy ochrony wizerunku. W czasie warsztatów podsumowujących została zorganizowana wystawa i konkurs prac plastycznych wykonanych przez uczniów na temat Bezpiecznego Internetu. Najładniejszą i najciekawszą pracę wykonał uczeń klasy 6 Jakub Z. Przewodnie hasło warsztatów, które znali wszyscy uczniowie i nauczyciele: Nie dla online! zobowiązywało, że nikt w czasie zajęć nie będzie miał przy sobie telefonu. Uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawiePrzemierzamy świat offlineUczestnicy zostali powitani przez podróżników i dołączyli do ich grona, aby przemierzać kontynenty w poszukiwaniu wspaniałej zabawy niczym Indiana Jones. Dzieci losowały kontynent, na który się udadzą oraz środek transportu. Przemierzając Europę, Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną oraz Azję, poznawali wnętrza piramid, szał stadionów, uczestniczyli w polowaniu zorganizowanym przez Indian. A to wszystko poprzez tańce i zabawy integracyjne. Ponadto tańczyli tańce z różnych rejonów świata: Francji, Włoch, Polski, Meksyku, Boliwii, Brazylii, Korei, Indii, Rosji oraz RPA. Wszyscy się świetnie bawili. Na pytanie prowadzącego czy woleliby spędzać ten czas w sieci, czy wspólnie na warsztatach – zdecydowanie wszyscy chórem wybrali wspólny czas bez telefonów i komputera.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy mają wielki serce i nasze pomysły możemy wcielać w życie.

mgr Bernadeta Głogowska

Skip to content