A- A A+

Pasjonująca podróż przez historię pieniądza

W ramach realizowanego w naszej szkole przez uczniów kl.4 programu „Lekcje o finansach”, młodzi finansiści uczestniczyli 4.10.24r. w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy to Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, będący ciekawym miejscem na edukacyjnej mapie Krakowa. Mieści się on na parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej, w siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego NBP. Tam, uczniowie w  interesujący sposób dowiedzieli się o prezentowanej przez przewodnika historii pieniądza na ziemiach polskich i rodzimej bankowości. Oglądnęli nowoczesną, multimedialną ekspozycję, która ułatwiła im przyswojenie wiedzy i zainspirowała do dalszych naukowych poszukiwań. Wystawa Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, to ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwowego. Wystawa jest podzielona na trzy  moduły tematyczne, które tworzą:

  • Sala Polska – tutaj za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych.
  • Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, to przestrzeń,
    w której zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami.
  • Sala Krakowska, to miejsce, w którym przedstawiono rody bankierów królewskiego miasta oraz historię krakowskiego oddziału NBP.

W ten sposób uczniowie mogli podziwiać najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Dotknąć sztaby złota, zobaczyć przepiękne monety i banknoty, poznać rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce oraz rolę NBP jako centralnego banku państwowego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które jest  najstarszym i największym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego głównym budynkiem jest Pałacyk Czapskich, w którym znajduje się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca historię mennictwa i medalierstwa polskiego. Pod kierunkiem przewodnika czwartoklasiści zapoznali się historią tego oddziału, która wiąże się nierozerwalnie z postacią hr. Emeryka Hutten-Czapskiego, najwybitniejszego polskiego kolekcjonera – numizmatyka, a także bibliofila, zbieracza grafiki, dzieł sztuki oraz pamiątek polskich, który dzięki pracy całego swojego życia zgromadził najcenniejszą, jaka kiedykolwiek powstała, kolekcję monet, medali i banknotów polskich. Mieli możliwość zobaczyć i wiele usłyszeć o zbiorach muzeum. W Gabinecie Numizmatycznym podziwiali zbiór monet i medali oraz banknotów polskich z szeregiem unikatów (np. denar Bolesława Chrobrego GNEZDVN CIVITAS czy dukat Władysława Łokietka). Spośród obiektów antycznych monety greckie epoki archaicznej, aleksandryjskie oraz celtyckie i monety cesarstwa rzymskiego. Następnie oglądali zbiory starodruków z ponad ośmiotysięczną biblioteką Emeryka Hutten-Czapskiego. Mimo niesprzyjającej aury wycieczkę zakończyliśmy spacerem uliczkami Królewskiego Miasta Krakowa, udając się na miejsce zbiórki. Uczniowie wrócili  z ogromem wiedzy i wrażeń, jakie zrobiły na nich nowopoznane miejsca.

mgr Anetta Świerczek – Sumera

Autokar wycieczkowy z folderem informacyjnym o projekciePodczas wizyty w Pałacyku Czapskich, w sali wystawowejUczniowie kl.4 ze sztabkami złota gmachu NBP w KrakowieUczniowie kl.4 zwiedzajacy wystawę w NBP w KrakowieUczniowie kl.4a i a podczas warsztatów w budynku NBPUczniowie zwiedzający aulę NBPZwiedzanie sali rękopisów w Pałacyku Czapskich

Skip to content