A- A A+

Czyste powietrze wokół nas 2017/2018

W tym roku po raz kolejny nasz oddział przedszkolny przystąpił do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem tego programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.Na drugim zebraniu rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu. Rodzice otrzymali także list zawierający wskazówki jak wspierać dziecko i działania podejmowane w ramach tego programu w przedszkolu. Dotychczas odbył się cykl 4 zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej:,,Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?” Realizując zajęcia dzieci obserwowały podczas wycieczek różne źródła dymu. Następnie na zajęciach plastycznych przelewały swoje spostrzeżenia na kartkę papieru. Na wycieczkach po okolicy ćwiczyły oddychanie na łonie natury. Uczyły się piosenki o  zielonym Dinusiu, który nie lubił palaczy i uciekał przed dymem. Dzieci bawiły się w zabawę kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym powietrzem a jak powietrzem zanieczyszczonym. Odbyło się także spotkanie z panią pielęgniarką Haliną Widlarz, gdzie opowiadała dzieciom o szkodliwości palenia, jaki wpływ ma palenie na zęby człowieka. W drugim półroczu  będziemy:

– projektować emblematy ,,Nie pal przy mnie”
– planujemy przemarsz nikotynowy po naszej miejscowości z różnymi hasłami.
– na zakończenie programu wystąpimy dla naszych rodziców i młodszych kolegów z przedstawieniem pt. „Papierosom mówimy precz!” .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Realizując zajęcia dzieci obserwowały podczas wycieczek różne źródła dymu. Na wycieczkach po okolicy ćwiczyły oddychanie na łonie natury. Odbyło się także spotkanie z panią pielęgniarką, która opowiadała dzieciom o szkodliwości palenia oraz z panią dietetyk. Dzieci wstąpiły do klubu ,,Wiewiórka” i bardzo pilnie myły swoje ząbki. Odbył się także przemarsz nikotynowy po naszej miejscowości z różnymi hasłami na temat palenia. Na zakończenie programu wystąpiliśmy dla naszych rodziców i młodszych kolegów z przedstawieniem pt. ,,Papierosom mówimy precz !”.

Koordynator programu: mgr Aneta Bałuszek

Skip to content