26 X 2022: Zrealizujemy wybrane działania:
- odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
- uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;
- przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
- przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
- odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;
- zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
- spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
- opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;
- wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.
28 października 2022 w ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy ósmej udali się z wychowawcą na lokalny cmentarz. W trakcie wyjścia uporządkowali opuszczone groby oraz zaświecili znicze.
mgr Przemysław Zając
Uczniowie klasy I zrealizowali dwa działania w ramach programu „Szkoła Pamięta”. Były to zajęcia poświęcone wspomnieniom związanym z rodzinnymi pamiątkami, które dzieci przyniosły do szkoły. Podczas zajęć pierwszoklasiści z zaangażowaniem opowiadali historie wiążące się z prezentowanymi przedmiotami. Często związane one były z osobami, które już odeszły. Towarzyszył temu nastrój wyciszenia i powagi, ale też uśmiechu na wspomnienie miłych historii i chwil. To działanie wprowadziło nas w kolejne. Na zajęciach z edukacji społecznej rozmawialiśmy o tradycjach związanych z Dniem Zadusznym. Uczniowie uczyli się wiersza pt. „Zaduszki” i opowiadali o tym w jaki sposób tradycja tego dnia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Następnie każdy wykonał pracę plastyczną farbami poświęconą tradycji „Zaduszek”. Wykonane obrazy stały się ozdobą klasowej gazetki.
mgr Joanna Bogacka – Pająk
W ramach działań związanych z realizacją akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy III b odbyli wirtualny spacer po okolicach gminy Trzebinia, korzystając z aplikacji Mapy Google. Spacer odbył się na podstawie prezentacji umieszczonej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Trzebini „Tablice, pomniki i miejsca pamięci w Trzebini”.
mgr A. Doros
Uczniowie klasy IV zgromadzili pamiątki po swoich krewnych. Z fotografii zaprezentowanych przedmiotów utworzyli prezentację multimedialną. Podczas jej omówienia dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o przodkach naszych rówieśników.
mgr Agnieszka Kaźmierczak
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy 7 przygotowali wystawę i gazetkę ścienną poświęconą postaciom i wydarzeniom historycznym, o których należy pamiętać mimo upływu lat. Uczennice opracowały prezentacje multimedialne dotyczące rocznicy Święta Niepodległości i wydarzeń związanych z ruchem „Solidarność”. Wybrani uczniowie zredagowali artykuły do szkolnej gazetki „Pod okiem Jadwigi”, które są wspomnieniem o tych wielkich, którzy odeszli, a kształtowali historię. Działania te promują wiedzę o historii oraz edukację historyczno- patriotyczną wśród uczniów.
mgr Anetta Świerczek – Sumera
Klasa 5 w ramach akcji „Szkoła Pamięta” przygotowała prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Prace uczniów wyeksponowane zostały na gazetce klasowej. Zaduszki znane również jako Dzień Zaduszny albo Święto Zmarłych co roku obchodzone są 2 listopada, po uroczystości Wszystkich Świętych. W kościele katolickim jest to czas na wspominanie wszystkich zmarłych wiernych. Tradycyjnie Zaduszki wiążą się z odwiedzaniem grobów bliskich, zostawianiem na nich kwiatów i zniczy oraz modlitwą za tych, którzy odeszli. Polska jest krajem, w którym obchody tych dni mają szczególnie uroczysty wymiar. Opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej. – Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada jest najważniejszym z dni w polskiej tożsamości patriotycznej. – Józef Piłsudski – dzieciństwo i młodość współtwórcy niepodległości. – Prezentacja na temat Świętej Jadwigi Królowej – patronki szkoły.
mgr Agata Krawczyńska
Klasa 2 b w ramach akcji „Szkoła Pamięta” przygotowała prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.
Wykonane prace wyeksponowane zostały na gazetce szkolnej.
Uczniowie wybrali się także na cmentarz w Dulowej, gdzie zapalili znicze. Poznali i wysłuchali również ciekawostek o kurhanie w Karniowicach.
mgr Aneta Bałuszek, mgr Elżbieta Starostka
Dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do akcji „Szkoła pamięta” działaniami mającymi na celu pielęgnację tradycji związanych z obrzędami Wszystkich Świętych. Okres refleksji i zadumy , to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci bardzo chętnie oraz z ogromną powagą uczestniczyły w rozmowie na temat Dnia Zmarłych. Wypowiadały się niezwykle dojrzale na temat emocji jakie towarzyszą nam w tym czasie oraz w jaki sposób należy zachowywać się w tym dniu na cmentarzu. Co więcej, opowiadały także o swoich przeżyciach na temat tego dnia. Najmłodsi mieli okazję do zaprezentowania wśród kolegów pamiątek rodzinnych, oglądaliśmy między innymi ponad 100 letni kask górniczy, stare klasery ze znaczkami, szpadę górniczą, zegarki i wiele fotografii. Wykonaliśmy prace plastyczną o wspomnianej tematyce. Zapoznaliśmy się z postacią Królowej Jadwigi – Patronką Szkoły. Poznaliśmy również sposób obchodzenia tego święta w innych krajach.
mgr Katarzyna Jedynak
Akcja SZKOŁA PAMIĘTA klasa 3a
W ramach udziału w akcji MEiN : „Szkoła pamięta”, w celu pielęgnowania pamięci o bohaterach i miejscach szczególnie ważnych dla naszego regionu – uczniowie klasy 3a podjęli się realizacji następujących działań, nadając im ogólną nazwę – „ Pamiętamy o tych, dzięki którym jesteśmy”:
- odwiedzenie lokalnego miejsca pamięci w postaci współczesnego kurhanu pogrzebowego z kaplicą, mieszczącego się w Karniowicach – jedynego tego typu obiektu w Europie i poznanie związanej z nim historii;
- zapalenie zniczy na cmentarzu w Dulowej i upamiętnienie bliskich zmarłych oraz tych, którzy są związani z historią lokalnego środowiska;
- przygotowanie gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi, postaci ważnej dla historii : księdzu kanonikowi Stanisławowi Fijałkowi – pomysłodawcy i budowniczemu kurhanu oraz długoletniemu proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej;
- wykonanie prac plastycznych – „ Pomnik pamięci”, w odniesieniu do polskiej tradycji świąt zadusznych i przygotowanie wystawy tych prac w połączeniu ze zdjęciami wybranych pomników znajdujących się na terenie Trzebini, powstałych ku czci bohaterów naszej wolności i nawiązujących do historii danego miejsca ( pomnik ofiarom faszyzmu – osiedle Trzebionka, pomnik bojownikom terenu Sierszy i okolic poległych w walce z faszyzmem, pomnik pamięci poległych podczas nalotu na Rafinerię Nafty w Trzebini w czasie II wojny światowej);
- zorganizowanie „Dnia pamiątek rodzinnych” – odszukanie ciekawych pamiątek (zdjęć, przedmiotów) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i prezentacja ich w klasie.
mgr Renata Antoszczyk
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy szóstej przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące postaci i ważnych dat w historii naszego kraju. Prezentacje te zostały przedstawione innym uczniom na zajęciach z wychowawcą. Chętni uczniowie przynieśli także pamiątki rodzinne, o których opowiedzieli na forum klasy, nie zabrakło też ciekawych rodzinnych opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W sali pojawiła się również gazetka poświęcona Żołnierzom Wyklętym przygotowana przez uczniów.
mgr Iwona Kasprzyk