Wycieczka do Śląskiego Planetarium w Chorzowie

W dniu 4 IV 2017 r. klasy III a i III b wybrały się do Śląskiego Planetarium w Chorzowie na seans edukacyjny pt. „W królestwie planet” po to , aby lepiej zrozumieć te trudne zagadnienia z astronomii. Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie. Na dwulekcyjnych zajęciach edukacyjnych dowiedzieliśmy się wiele ciekawych wiadomości. Była to lekcja  orientacji na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.

W druga część poświęconej ” Sąsiedzi Ziemi – planety Ziemi najbliższe, planety wewnętrzne, które od pozostałych oddziela pas planetoid. Spieczony Słońcem Merkury z powierzchnią pokrytą pouderzeniowymi kraterami, najgorętsza z planet – Wenus, osłonięta woalką gęstej atmosfery, wreszcie krwawy Mars, którego czerwonawa barwa pochodzi od bogatych w tlenki żelaza skał, to główni bohaterowie naszego seansu. Dzięki sondom kosmicznym oglądamy zadziwiające zdjęcia i komputerowe animacje lotu nad ich powierzchniami.

Kiedy będziemy w starszych klasach, wrócimy w to magiczne miejsce. Może któreś z nas zostanie badaczem wszechświata i Galaktyk.

mgr Ewa Stanach