A- A A+

Z polszczyzną za pan brat

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17.11.1999r. Święto to przypomina o różnorodności językowej, a także o tym, iż język to narzędzie rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzi. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.

Z tej okazji przygotowaliśmy w szkole działania, których celem jest uświadomienie uczniom, że język jest elementem naszej tożsamości i warto go wciąż wzbogacać. Dlatego w tym dniu przeprowadziliśmy szereg zajęć doskonalących umiejętności językowe.

Uczniowie klas I-III oglądnęli krótki film o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Zostały przeprowadzone zabawy z tzw. łamańcami językowymi. Dzieci wyjaśniały zjawiska gwary oraz wykonały ilustrowany słowniczek gwar. Rozwiązywały rebusy. Młodsi uczniowie mieli możliwość zaprezentować na forum klasy konkurs pięknego czytania wybranego wiersza J. Tuwima, J. Brzechwy, W. Chotomskiej lub innych polskich autorów dla dzieci.

Uczniowie klas IV-VIII aktywnie włączyli się w realizację zadań w ramach lekcji języka polskiego pod hasłem: „Z polszczyzną za pan brat”. Kreatywnie, w grupach lub indywidualnie wykonywali wybrane dowolnie zadania z różnorodnych propozycji: stworzyli mapy mentalne, na których umieścili- skojarzenia związane z językiem polskim, wykonali fiszki zawierające trzy słowa z języka polskiego( najładniejsze, najtrudniejsze do napisania i do wymówienia),wymyślali zdania w formie ciekawostek o języku polskim ,przygotowali postery prezentujące twórców mowy polskiej, ilustracje okładek do wybranej lektury szkolnej oraz wyszukiwali cytaty, przysłowia, aforyzmy o języku polskim.

Uwieńczeniem obchodów jest prezentacja opracowanych przez uczniów materiałów w formie plastycznej i wyeksponowanie najciekawszych prac na gazetkach szkolnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób moda na język polski zagościła w naszej szkole na stałe oraz weszła do kalendarza wydarzeń szkolnych.

mgr Anetta Świerczek – Sumera, mgr Joanna Bogacka – Pająk

Skip to content