A- A A+

Lekkoatletyka – królowa sportu

Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne. Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili konkurencje rzutu dyskiem i biegi na krótkim dystansie, nieco później skok w dal z miejsca. Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, wprowadzono ją dla upamiętnienia wyczynu Filippidesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem pobiegł do Aten zanieść tę nowinę.
13 maja Przy Gimnazjum nr 1 w Trzebini – Siersza odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tej właśnie dyscyplinie. Uczniowie biegli na dystansie 600 m (dz), 1000 m (chł), rzucali piłeczką palantową, skakali w dal oraz biegli na dystansie 60 m.

Uczniowie i uczennice naszej szkoły zdobyli odpowiednio II i I miejsce, dzięki czemu awansowali do etapu powiatowego gdzie zdobyli: dziewczęta III miejsce, natomiast chłopcy miejsce IV. W zawodach wybierano najlepszą uczestniczkę zawodów oraz najlepszego zawodnika. I tutaj miła wiadomość najlepszym lekkoatletą w zawodach został uczeń klasy V Szymon Kucia.

mgr Aneta Doros

IMG_1517 IMG_1518

Skip to content